Bezplienková metóda

Milé mamičky, počuli ste už niečo o bezplienkovej komunikačnej metóde (BKM) ?
V niektorých krajinách je to bežná súčasť starostlivosti o bábätka. Maminy nepoužívajú žiadne plienky a deti nosia v šatkách a tak vedia ihneď odsledovať, vycítiť a reagovať na všetky ich potreby, vrátane potreby vylučovania.

„Bezplienkovanie“ nešetrí len peňažný rozpočet rodiny, ale v konečnom dôsledku aj čas (aj keď si to na začiatku mamičky nemyslia a obávajú sa, že v návale povinnosti napr. starostlivosť o staršie dieťa, domácnosť.. nebudú zvládať) a najhlavnejšie podporuje vzťah prepojenia matky a dieťaťa – rozvíja jej vnímavosť na podnety a prejavy dieťatka.

S BKM je možné začať od narodenia a aj po 3 mesiaci veku dieťatka. A to môžem potvrdiť zo svojej vlastnej skúsenosti. Aj keď bezplienkovanie som ja nerealizovala celkom doslovne – bez plienok. Plienky sme používali látkové, ale môj malý anjelik do nich iba cikal a kakanie sme krásne zvládali do nočníka (je na to taký originálny-čínsky nočník).  Pranie pokakaných plienok sme nepoznali.  Je dôležité si zvoliť nejaké znamenie – zvuk alebo slovíčko. U nás fungovalo kaki-kaki. A poviem Vám fungovalo to naozaj úžasne. Samozrejme je dôležité aj také časové odsledovanie a spoliehať sa na materinskú intuíciu.

Prečo vlastne o tom píšem ? Vidím to ako veľkú výhodu, nie len čo sa týka  vzájomnej komunikácie,  ale od jedného roka sme boli úplne bez plienok,  z nočníka nemal žiadnu paniku a veľmi rýchlo prešiel na cikanie do záchoda.  Ako druhé slovo v poradí, ktoré sa mu podarilo vysloviť bolo „kaki“. Tento signál začal používať od roka aj pri cikaní. A používal to až donedávna, kým to nevedel úplne správne pomenovať (idem cikať, idem kakať).

Milé mamičky vrelo Vám odporúčam vyskúšať túto bezplienkovú komunikačnú metódu, či už v plnom rozsahu, alebo tak napoly ako ja. Podrobnejšie informácie určite nájdete v odbornej literatúre. Ja som sa chcela podeliť s Vami o moje skúsenosti  A verte nie je to také zložité a časovo náročné ako sa to na prvý pohľad zdá. Mám ešte dve staršie deti a myslím, že som kôli „bezplienkovaniu“ nikoho a nič nezanedbala!

Držím palce !