Čo je to vlákno ?

Vlákno je základnou stavebnou jednotkou všetkých textílií.  Z textilných vlákien pozdĺžnym narovnávaním a stáčaním sa vyrába priadza, ktorá je základom pre výrobu textilných výrobkov. Textilné vlákna rozdeľujeme na prírodne (rastlinného a živočišného pôvodu) a chemické (celulózové, viskózové, syntetické) vlákna. Musia spĺňať určité požiadavky a to – dlžka, jemnosť, pružnosť, pevnosť, navĺhavosť a taktiež schopnosť prijímať farbiva. Pri textilných výrobkoch na etiketách sa môžete stretnúť s rôznymi názvami textilných vlákien, materiálov. Trošku Vám chcem priblížiť ich významy.

OUTLAST® – funkčný termoregulačný materiál.

BAVLNA – občas nazývaná kotón (cotton) patrí medzi najdôležitejšie plodiny pestovaná na výrobu textilného vlákna. Vlákno sa získava z plodov bavlníka. Toto vlákno sa nachádza vo viac ako  50 % dnes vyrábaných textílí.

FLEECE – tento materiál patrí medzi odolné a ľahko udržiavateľné materiály. Vyrába sa z bavlny. Jeho hlavnou funkciou je, že neprijíma vlhkosť , je ľahký a priedušný. Fleece materiály sa používajú pri výrobe športového oblečenia a oblečenia pre voľný čas, teda tam, kde je veľmi dôležitá jeho funkčnosť.

FROTÉ – textilný materiál inak nazývaný ako slučkové tkaniny, pretože jeho povrchová štruktúra je tvorená malými slučkami. Je to materiál veľmi príjemny na dotyk. Používa sa na výrobu županov a uterákov.

ZAMAT – vlasová tkanina, vlasovú niť tvoria slučky. Vyrába sa z bavlny.

AKRYLOVÉ VLÁKNO (PAN) – pre svoje vlastnosti sa podobá vlne, často vidíme zmes vlna/akryl.

POLYAMID –  syntetické vlákno s vysokou pevnosťou a odolnosťou. Má malú nasiakavosť a dobre odvádza pot a preto je často používané pre športové a funkčné prádlo. Vzhľadom k tomu, že sa takmer nekrčí, veľmi ľahko sa udržuje. Neprijíma vodu. Polyamid sa predovšetkým používa na športové oblečenie, nepremokavé bundy, dámske pančucháče, plavky (s prímesou elastanu).

POLESTER –  syntetické vlákno. Vlákno polyesteru je ďaleko pravidelnejšie, než vlákna prírodné a má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Ak je vlákno hladké, príjemne chladí. Naviac je pružné, takmer sa nekrčí a výborne sa udržuje. Preto je možné z neho vyrábať teplé svetre aj chladivé letné oblečenie.

ELASTAN –  syntetické elastické vlákno, ktoré sa v prvom rade používa preto, aby strih oblečenia lepšie padol a oblečenie sa lepšie nosilo. Vlákno je extrémne pružné, výborne sa ošetruje a drží tvar. Pravidlom je, že čím je väčší obsah elastanu, tým lepšie sa model prispôsobí tvaru tela.

LYCRA® –  špeciálne vlákno známe svojou výnimočnou  elasticitou a výdržou. Svoje vlastnosti si zachovávajú počas celej doby požívania. Lycrové odevy pevne priliehajú k telu a ideálne sa prispôsobuje každému pohybu.